Výber peňazí zo spoločnosti „s.r.o.“

16.09.2024

Pokiaľ máte podnikateľský účet vedený na obchodnú spoločnosť "s.r.o." a chcete previesť financie na účet spoločníka alebo majiteľa, nemusí to byť jednoduchá a svojvoľná transakcia, ako v prípade fyzickej osoby - podnikateľa. Hlavne menší podnikatelia podnikajúci napríklad prostredníctvom svojich spoločnosti s.r.o., zabúdajú na to, že obchodná spoločnosť (a teda aj s.r.o.) je korporačne, účtovne a ako aj daňovo striktne oddelená od jej majiteľa. Ak by tomu tak nebolo, spoločník spoločnosti s.r.o. by napríklad nemohol požívať výhody relatívne absolútneho obmedzeného ručenia za záväzky svojej spoločnosti.

AKO SÚ TEDA MOŽNOSTI VYBERU PEŇAZÍ ZO SPOLOČNOSTI "S.R.O."?

Vyplatenie podielu na zisku spoločníkovi

Základnou formou, ako si vyplatiť peniaze z s.r.o. spoločnosti, je vyplatenie podielu na zisku, inak nazvané aj dividendy. Ide o oficiálny spôsob vyplatenia zisku po skončení zdaňovacieho obdobia, ktorý môže využiť iba zakladateľ alebo jeden zo spoločníkov.

Vyplatenie podielu sa vykonáva až po zdanení, čo znamená, že najskôr musí s.r.o. spoločnosť zaplatiť 15 % alebo 21 % daň z príjmu a až potom si môžete zisk vyplatiť. To je možné až po zostavení a schválení účtovnej závierky. Podiel na zisku si môže vyplatiť naraz, alebo si ho rozdeliť na viac častí a vyplácať priebežne.

Výhodou tohto spôsobu vyplatenia zisku je fakt, že nemusíte platiť žiadne odvody na zdravotné poistenie a rovnako tak ani odvody do Sociálnej poisťovne. Dividendy podliehajú len dani z príjmu momentálne v sadzbe 7 % (respektíve 35 %, ak sú dividendy vyplácané do nezmluvného štátu, alebo sú prijímané z nezmluvného štátu). Od 1.1.2024 podliehajú dividendy za rok 2024, ktoré sa budú vyplácať v roku 2025, novej sadzbe dane vo výške 10 %.

Mzda zamestnanca, resp. odmena z výkonu funkcie

Konateľ spoločnosti vykonáva svoju funkciu na základe Mandátnej zmluvy alebo na základe Zmluvy o výkone funkcie konateľa. Konateľ spoločnosti môže vykonávať funkciu bez nároku na odmenu alebo môže dostávať pravidelné, alebo nepravidelné odmeny. Medzi spoločnosťou a konateľom je obchodnoprávny vzťah. Na odmenu konateľa sa tak nevzťahuje Zákonník práce a teda odpadajú povinnosti zamestnávateľa ako napríklad evidencia pracovného času, poskytovanie dovolenky, príspevku na stravovanie, tvorba sociálneho fondu, povinnosti týkajúce sa BOZP a ďalšie. Taktiež v prípade odmeny konateľa nie je potrebné rešpektovať ustanovenia o minimálnej mzde, ako je tomu v prípade zamestnancov. Odmena môže byť nastavená v ľubovoľnej výške. 

Konateľ spoločnosti môže byť popri tomto obchodnoprávnom vzťahu so spoločnosťou zároveň v pracovnom pomere so spoločnosťou, predmetom však musí byť odlišná činnosť od pôsobnosti konateľa ako štatutárneho orgánu. V takom prípade má konateľ so spoločnosťou uzatvorenú nielen mandátnu zmluvu resp. zmluvu o výkone funkcie ale aj pracovnú zmluvu v súlade s ustanoveniami Zákonníka práce. V uvedenom prípade sa na jeho činnosť zamestnanca viažu ustanovenia Zákonníka práce a tak na neho platia aj sadzby minimálnych mzdových nárokov, príspevky na stravné, povinnosti týkajúce sa BOZP atď. Mzda musí byť okrem toho vyplácaná vždy s mesačnou pravidelnosťou.

Z pohľadu zákona o dani z príjmov ide o príjmy zo závislej činnosti, ktoré sa zdaňujú ako mzda. V oboch prípadoch je teda možné využiť nezdaniteľné časti základu dane či daňový bonus na dieťa. Pozor, výška daňového bonusu na dieťa sa však odvíja aj od základu dane, čiže ak bude vaša mzda či odmena príliš nízka, pravdepodobne na najvyššiu sumu daňového bonusu nedosiahnete.

Na rozdiel od daní, o pár eur či centov viete ušetríte na odvodoch v prípade odmeny na základe zmluvy.

Minimálny zdravotný odvod poistného v roku 2024 pre zamestnanca (aj pri odmene konateľa) musí byť na úrovni odvodu zo sumy životného minima pre jednu plnoletú osobu. Znamená to, na zdravotných odvodoch je potrebné zaplatiť minimálne 40,32 eura mesačne (483,84 eur ročne).

Taktiež je vhodné pripomenúť, že aj spoločník či konateľ môžu uskutočňovať pracovné cesty a môžu im byť vyplácané cestovné náhrady. Z pohľadu dane z príjmov platí, že predmetom dane nie je cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa zákona o cestovných náhradách, okrem vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste. Cestovné náhrady, ktoré nie sú predmetom dane, nepodliehajú ani odvodovej povinnosti.

Spoločník/konateľ eseročky má viacero možností, ako si vie vyplácať peniaze zo svojej firmy. Každý musí sám zvážiť, či sa vyberie cestou úplnej/čiastočnej optimalizácie odvodov za cenu žiadneho alebo nižšieho sociálneho zabezpečenia, alebo bude platiť vyššie odvody a získa rovnaké sociálne zabezpečenie ako bežní zamestnanci.

ĎALŠIE MOŽNOSTI VYBERU PEŇAZÍ ZO SPOLOČNOSTI S.R.O.

Výbery do pokladne

Ďalšou možnosťou výberu je vyber finančných prostriedkov z bankového účtu spoločnosti a ich vloženie do pokladnice. V účtovníctve bude takáto transakcia zarátaná ako dotácia pokladnice. Problémy môžu nastáť, ak pôjde o pravidelnú a častú finančnú operáciu. V tomto prípade môže Finančná správa zdaniť príliš vysoký zostatok pokladnice s 7 % daňou.

Pôžičky spoločníkovi

Medzi menej časté, no teoreticky možné spôsoby, ako si dočasne vyplatiť peniaze z s.r.o. spoločnosti, patria aj pôžička spoločníkovi. V súvislosti s poskytnutím alebo prijatím bezúročnej pôžičky je potrebné však myslieť aj na možné daňové konzekvencie pre účastníkov takéhoto pôžičkového vzťahu.

V praxi sa stáva pomerne často, že spoločníci si od spoločnosti požičajú peňažné prostriedky. V niektorých prípadoch je uplatňovaná nulová úroková sadzba, hovoríme o tzv. bezúročných pôžičkách. Bezúročná pôžička poskytnutá spoločnosťou s.r.o. jej spoločníkovi môže viesť k negatívnym dopadom na oboch stranách zúčastnených v takomto pôžičkovom vzťahu. Vzhľadom na skutočnosť, že spoločník s.r.o. a spoločnosť s.r.o. sú závislé osoby, bude musieť spoločnosť s.r.o. upraviť (pravdepodobne navýšiť) svoj základ dane o výšku obvyklého úroku, ktorý by si za poskytnutie obdobnej pôžičky, s porovnateľnými podmienkami, dohodli dva nezávislé subjekty. Zároveň bude musieť spoločnosť s.r.o. o tom viesť transferovú dokumentáciu. Spoločnosť bude musieť zjednodušene povedané preukázať a zdôvodniť, ako stanovila výšku úroku (úrokovej sadzby), ktorý zodpovedá obvyklému úroku, a že takto stanovená výška úroku zodpovedá princípu nezávislého vzťahu. Spoločnosť s.r.o. teda "dodaní" daňou z príjmu právnických osôb fiktívne výnosové úroky, aj keď ich od svojho spoločníka nebude nikdy inkasovať.

Na strane spoločníka s.r.o., ktorý je fyzická osoba, predstavujú úroky, ktoré nemusí z pôžičky platiť tzv. nepeňažný príjem, ktorý sa považuje v jeho prípade za príjem zo závislej činnosti. Takýto príjem má byť u spoločníka s.r.o., fyzickej osoby, zaťažený daňou z príjmov zo závislej činnosti.

Ďalej si tiež musíte dať pozor na to, aby poskytnutie pôžičky nevykazovalo znaky podnikania, na čo je potrebná licenciu od NBS a splnenie ďalších podmienok. Pôžička musí byť ojedinelá.

 Výbery do pokladnice ako aj pôžičky spoločníkovi však majú "háčik" v tom, že nejde o skutočné a trvalé vyplatenie peňazí. Tak pôžičku, ako aj hotovosť z pokladnice, bude skôr či neskôr potrebné vrátiť na bankový účet spoločnosti, najneskôr do momentu jej likvidácie.

A DO TRETICE ...

Fakturácia

Na prvý pohľad bezproblémovým spôsobom, ako získať peniaze z vlastnej obchodnej spoločnosti s.r.o., je využiť živnosť. Ak na svoju osobu zriadite živnostenské oprávnenie, môžete ako živnostník – fyzická osoba vystaviť faktúru s.r.o. spoločnosti za nejaké služby pre ňu.

V tomto ohľade sa ale treba pripraviť na dve možné komplikácie. Prvou je tzv. transferové oceňovanie, čiže fakturovanie služieb vás ako živnostníka pre vašu s.r.o. spoločnosť musí byť na trhovej úrovni. Druhou komplikáciou je, že musíte mať riadny podnikateľský dôvod, prečo ako živnostník vystavujete faktúru svojej vlastnej "eseročke".

Ak nedokážete takýto dôvod dostatočne preukázať, môže to Finančná správa brať ako neoprávnené daňové zvýhodnenie a fakturovanú sumu dodatočne zdaniť.


Zdroj: podnikajte.sk, jaspis.sk, firmaren.sk, pravda.sk, openiazoch.sk, financnasprava.sk